NLPZ – Czy Ibuprofen niszczy mięśnie?

Leki przeciwzapalne takie jak aspiryna, ibuprofen czy diklofenak już wiele lat temu próbowano wykorzystywać w procesie kształtowania sylwetki. Praktyki tego rodzaju niekoniecznie są najlepszym pomysłem z punktu widzenia zdrowia – to nie podlega dyskusji. Można natomiast, czysto teoretycznie porozmawiać nad potencjalnym wpływem NLPZ na proces kształtowania sylwetki.
Zacznę od tego, że jakiś czas temu sam, w jednym z artykułów napisałem, że duże dawki NLPZ, które kiedyś były popularnym składnikiem preparatów odchudzających mogą przyczyniać się do wzrostu muskulatury. Dowodziły tego m.in. badania przeprowadzone na osobach w podeszłym wieku. Mechanizm działania wiązano z wpływem na hamowanie aktywności PGE-2 (prostaglandyny-2) i dalej syntezą białek mięśniowych.
wlokna2-1024x768
Jednak zgłębiając temat (cóż, całe szczęście człowiek uczy się całe życie), analizując kolejne opracowania, badania prowadzone na młodych osobach, oraz zagadnienia związane z procesem miogenezy zmieniłem zdanie i skłaniam się do zupełnie odwrotnej tezy: „Stosowanie NLPZ, zwłaszcza w dużych dawkach może niekorzystnie wpływać na masę mięśniową u trenujących osób.”
Dobrym przykładem może być m.in. badanie z 2017 rok, w którym wzięło udział 31 osób w wieku od 18 do 35 roku życia. Wykazano w nim, że duże dawki ibuprofenu stosowane przez 8 tygodni prowadziły do mniejszych przyrostów masy mięśniowej niż w grupie kontrolnej  (z niewielką dawką kwasu acetylosalicylowego).
grupa-badawcza
wyniki
Podobnych przykładów można przytoczyć więcej, ale zamiast analizować same wyniki, spróbujmy pochylić się nad jednym z możliwych wyjaśnień tego zjawiska (zaznaczam, że teorii jest kilka).
Może być to wpływ NLPZ na IL-6. Zwykle myśląc o tej cytokinie widzimy jedynie układ odpornościowy, ale warto pamiętać, że jest ona produkowana również przez mięśnie i jest to powiązane zarówno ze spadkiem poziomy glikogenu jak i wzrost produkcji reaktywnych form tlenu. Generalnie rzecz ujmując, ta miokina z jednej strony może wykazywać działanie kataboliczne, wpływać hamująco na aktywność szlaku sygnałowego IGF-1 (niekoniecznie tego chcemy), z drugiej jednak strony może być bardzo przydatna w „dalszych” szlakach prowadzących do wzrostu masy mięśniowej m.in. proliferacji i różnicowaniu się komórek satelitarnych. Warto również podkreślić, że NLPZ mogą obniżać poziom testosteronu.
Temat niezwykle złożony, ciekawy i nie do końca poznane. Pozostawiam jako ziarenko, które być może wykiełkuje u was i zachęci do poszerzenia wiedzy z zakresu funkcjonowania organizmu na tym (prawie) najniższym, fundamentalnym poziomie – puzzli, które po złożeniu w całość, mogą dawać obraz np. wzrostu masy mięśniowej.
Natomiast osoby szukające prostych i klarownych informacji powinny zapamiętać – regularne stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, szczególnie w dużych dawkach może zmniejszać przyrosty masy mięśniowej, powodować spadek poziomu testosteronu i pogarszać (niektóre) wyniki sportowe.
A jeśli zagadnienia związane z miogenezą (oraz IL-6) was interesują odsyłam m.in. do prac Pura Muñoz-Cánoves (z góry przepraszam, jeśli źle odmieniłem nazwisko urodziwej pani profesor) w The FEBS Jurnal.
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/febs.12454/full

 

 

 

Referencje:
Acta Physiol (Oxf). 2017 Aug 21.
High doses of anti-inflammatory drugs compromise muscle strength and hypertrophic adaptations to resistance training in young adults.
Oncotarget. 2016 Sep 27
„Therapeutic dosages of aspirin counteract the IL-6 induced pro-tumorigenic effects by slowing down the ribosome biogenesis rate”
Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2007 Apr;16(4)
IL6, aspirin, nonsteroidal anti-inflammatory drugs, and breast cancer risk in women living in the southwestern United States.
Journal of applied physiology 107.5 (2009): 1600-1611.
„Local NSAID infusion inhibits satellite cell proliferation in human skeletal muscle after eccentric exercise.”
Sports medicine 42.12 (2012): 1017-1028.
„The Use of Nonsteroidal anti-inflammatory drugs for exercise-induced muscle damage.”
Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids (PLEFA) 88.5 (2013): 361-364.
„Prostaglandin E 2 induces transcription of skeletal muscle mass regulators interleukin-6 and muscle RING finger-1 in humans.”
Journal of Applied Physiology 115.6 (2013a): 909-919.
„Effects of prostaglandins and COX-inhibiting drugs on skeletal muscle adaptations to exercise.”American Journal of Physiology-Regulatory,
Integrative and Comparative Physiology 304.3 (2013b): R198-R205.
„Prostaglandin and myokine involvement in the cyclooxygenase-inhibiting drug enhancement of skeletal muscle adaptations to resistance exercise in older adults.”

0 comments

LEAVE YOUR COMMENT